Something in the way...

john howe

27. října 2009 v 17:56 | krysa
John Howe


"Ilustrovat díla J.R.R.Tolkiena znamená rozhodovat, co je lepší neilustrovat, co vyžaduje hluboký stín nebo vzdálenost nebo šikmé listopadové světlo. Tolkien je mistrem navozování nálad - jeho popisy jsou katalyzátorem pro čtenáře, jenž k dotvoření obrazu vzývá svůj vlastní panteon hrdinů a démonů. Ilustrovat Tolkiena znamená postavit se tváří v tvář těmto mlhavým jistotám, jež se radikálně liší od čtenáře ke čtenáři.
Ilustrovat Tolkiena znamená opatrně našlapovat, máčet štětce ve stínu a prát je ve světle. Boj a tanec na nemožné pěšince mezi jasným a temným.
S jistým studem musím přiznat, že jsem nejdřív četl Dvě věže a Návrat krále a až pak Společenstvo Prstenu. Myslím, že mi tehdy bylo asi dvanáct (Hobita jsem četl několik let před-tím) a cesta k velké fantastice vedla přes police maloměstské veřejné knihovny.
Tak jsem se do Tolkienova světa vrhl těsně nad Rauroským vodopádem a od té doby pilně plavu."
Tak tímto vyznáním se nám představuje snad nejznámější ilustrátor díla J.R.R.Tolkiena John Howe. Díla Johna Howa se s železnou pravidelností objevují na Tolkienových kalendářích a na plakátech k padesátému výročí vydání Hobita a stému výročí Tolkienova narození. Ilustroval Hobita a trilogii Pán prstenů, také celou sérii Dějiny Středozemě od Christophera Tolkiena.
Jeho ilustrace se objevují všude, kde je něco společného s Tolkienem. Jeho obrazy jsou přesné, dokonale realistické a navozující atmosféru Tolkienova díla. Má měkké přechody mezi tmou a světlem, téměř jakoby celou krajinu vždy zahaloval mlžný opar.
Podle jeho ilustrací dokonce vznikaly i kostýmy do připravovaného filmu Pán prstenů (hlavně čaroděj Gandalf podle obrázku "Gandalf přichází do Hobitína")


1. Narozen :
21. září 1957 ve Vancoveru v Kanadě
2. Školy :

v roce 1975 dokončil střední školu a o rok později nastoupil na Americkou univerzitu poblíž Strasburgu ve Francii, protože chtěl strávit rok v Evropě a naučit se tak něco z francouzštiny. Poté nastoupil na Ecole des Arts Décoratifs, kde zůstal tři roky
3. načež se Přestěhoval se do Švýcarska , pracovat na animáku , ale stal se z něj ilustrátor
4. Mezi autory, kteří jej ovlivnily v raném věku (už v patnácti) patřil také Frank Frazetta, jehož obálky knih si zvětšoval a kopíroval. Když byl ještě ve Strasburgu, objevil tam rodiště ilustrátora Gustava Doré, jehož rytiny Howe zbožňoval, a také objevil Hildebrandtův kalendář na motivy knih J.R.R.Tolkiena a také Tolkienovy vlastní ilustrace. Přestože na Howa nijak zvlášť nezapůsobila muzea ve Francii, Itálii ani ve Španělsku, ukázalo se, že Evropa měla na jeho život velký vliv. Pozdější průzkum Strasburgské katedrály (s vypůjčeným pasem) mu pomohl porozumět středověkému umění a architektuře. Od té doby se naučil milovat stojící kameny, Zelené tváře (Green Faces), Robina Hooda, Terryho Gilliama, Artuše, Merlina, vše, co se týkalo středověku, Rackhama, staré kameny a kořeny, Duby starého druida (Old Man Druid Oaks), Russella Hobana, Gaudiho, Guimarda a mnoho dalších.
5. .
6. Skoro čistě jejich práce je např. : Hobitín , Dno Pytle , Edoras , Minas Tirith a komplet Mordor
7. John Howe přiznal, že to, co ve filmu uvidíme, budou v podstatě jejich vize Středozemě. Dokonale poznáme Dno Pytle či Rohan z prací Alana Leeho a podobně.
8. John Howe přiznal, že ho film ovlivnil už teď. Řekl, že momentálně kreslí dost Froda a prostě se nemůže dostat přes to nekreslit ho jako Elijaha Wooda. Je mu jasné, že dost věcí film natrvalo "zafixoval" do myslí všech lidí co četli knihu a viděli
film ...Howe se podílel spolu s WETA Workshopem na přípravě
zbroje a příšer.Upozornil na knihu Myth & Magic, obsahující z poloviny práce Tolkienovské a z poloviny jiné.
9. citát : Jaká bláhovost děsit se myšlenky, že se vzdáme v jednom okamžiku celého svého života, když se nás nedotýká myšlenka, že se ho vzdáváme ponenáhlu kus za kusem.
10. Nyní žije John Howe se svou ženou Fataneh Jeho nejoblibenejsim a stalým námětem je Tolkienuv svět. Kdyz Peter Jackson tvořil filmovou Středozem, vybral si a pozval dva umělce - Johna Howa a Alana Lee, proto se nedivte, ze vám jsou některé obrazy tak povědomé, ve filmech je cítit obrovský vliv obou umělců. Howe navrhoval především zbraně , brnení plus některé interiéry.a synem v NeuchĹtel ve Švýcarsku, kde také pracuje
11. z webové strámky Johna Howa
John Howe se plete s Alanem Lee...
Dvakrát či třikrát za měsíc mne na ulici někdo zastaví a obvykle pronese "Promiňte, pan Alan Lee?" Obvykle odpovídám "Ne, já jsem ten druhý chlapík." nebo něco podobně inteligentního a výmluvného, ale čím dál víc se tomu divím.
Tím myslím, že si vůbec nejsme podobní - Alanův vous je kratší, mé vlasy delší, já se oblékám jako povaleč, Alan je vždy elegantní, veselý a doslova září šlechetností a laskavostí. Já chodím shrbený a se zamračeným výrazem. Alan má zasněný pohled, já šilhám a vraštím obočí. Alan kráčí pomalu, já pospíchám. Tak jak je to možné?
Tak či onak, rozhodl jsem se něco dělat. Buď si Alan nabarví vlasy na modro či červeno a přibere 50 liber, nebo já začnu odpovídat "Jistě, rád vás potkávám.", načrtnu žalostný obrázek a podepíší se na něj "S láskou Alan." [http://www.john-howe.com/]Kdybyste se chtěli podívat na další obrazy najdete je na :
(v rubrice silmarillion - ilustace)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

co si vybereš ??

houba 11.1% (4)
šutr 11.1% (4)
kráva 5.6% (2)
dům 8.3% (3)
strom 8.3% (3)
kitička né :) 5.6% (2)
papír a tužka 22.2% (8)
mikina 5.6% (2)
slovník 5.6% (2)
anime x manga 16.7% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama