Something in the way...

Říjen 2009

uaaaaaaaa plexis ! zdrheeeeeeeeeeej

31. října 2009 v 10:44 | krysa |  o mě
je to sranda jak se lidi mění.....např.:

jeli jsme v létě na Čeřínek na Divokýho Billa, s kámoškou Míšou sranda byla ýe Billové půl hodiny něco štelovali a potom neměli čas hrát, no co stejně jsme se s Míšou ztratily jedna druhý...našli jsme se až po výstupu Divokýho Billa, hm...stejně nejlepší z celýho koncertu byli plexis. No a než jsem se nadála z Míšy se stala punkerka (lepší výraz mě nenapadl) a ještě větší
sranda je že píšu o tom jak se Míša zbláznila.... a při tom nemám co říkat, sedím tady se sluchátkama na uších a (kupodivu) poslouchám práve Plexis....

....zapomenout na sváry,vždyť svět jsou jen bary
zastavit káry a jít dál...................................

Komix ?

28. října 2009 v 11:51 | krysa
nový příběh, Maska, asi bude mít komixový jenom začátek, jenom takovéto seznámení s postavami námětů na příběhy mám dost, času taky docela dost tak proč ne ? Sorry opravdu neumím věci rozpatlávat, a nechce se mi zatím psát o čem to bude, jen to že to bude depresivní (asi jako všechno co sem kdy chtěla napsat a začala to realizovat :))

chaloupky

28. října 2009 v 11:28 | krysa |  deník
týdení pobyt na Caloupkách- jakási ekovýchova

bylo to tam docela v pohodě, i když .... KAŽDÝ den po večerce stejný scénář , prostě a jednodu š jsme se vždycky začaly hádat (n apokoji nás bylo DVANÁCT) malý rřehled témat :

1.otevřené nebo zavřené okno ?
2.to samý jenom jsem ho prostě a jednoduše o rambajsu typu :ZMLKNI TY KRÁVO !!! otevřela
3.všichni si vypněte mobily, oni totiž vydávají takový záření a mamka říkala......(málem jsem šla poprosit o ucpávky nakonec jsem šla na WC psát písničku protože mě najednou přepadla inspirace, a nedala mi spát, po dokončení jsem se vrátila, asi v 00:15 ) prostě úžasná noc
4.Zuzano ! vypadni, nechci od tebe něco chytit !! (Zuzuli bolela hlava a Terka se málem po....)
5. Jess: Holky KDE MÁM SUŠENKU !!!!????
Johanka: dyk ti říkám že jsem jí vyděla: v mím břiše !!
Jess: Nevymejšlej si, KDE je moje SUŠENKA ??!!!
Johanka: Ale dyk je v mín břiše , koukej mám tady důkaz ! *vztáhne z kapsy papírek o sušenky*
Jess:Nedělej si ze mě pr..... !! KDE JE SAKRA TA SUŠENKA ?????!!
Johanka: dyk ti to říkám v mým břiše !
atakdále.......


Jinak to vpoho znamenalo :
v 7 h ráno vstávat, honem se oblíct, a na meteorologickou stanici kterou jsme měly (já,Johanka, Ráďa a Káťa) sledovat, potm makat vyčistit zuby a tak,a na snídani, ze snídaně na program, za hodinu prohodit skupiny a potom hurá na oběd , po obědě (NO HURÁ) polední klid hodina a půl ALE zase v 13:15 na meteorologickou stanici ! Vždycky jsem tak tak stíhala uklidit meteorologický deník a na další zaměstnání ! po zaměstnání večeře v 7 a potom HURÁ volno ! o volnu jsem většinou seděla u klavíru a poslouchala co Peťa hraje jenže to ještě nebyl konec ! v 9 hodin zase na meteorologickou stanici, potmě s barerkou.


Nejlepší na Chaloupkách asi bylo vyřezávání z kůry a bubnování v Třebíči v židovský čtvrti (mapa, a body s úkolama)a noční oči (noční putování podle svíček potom podle provázku a potom podle odrazek (očí)ne stromech ve svitu baterek), z určování Amizutu (či co to bylo) a práci s mapou a GPS si skoro nic nepamatuju, lovení breberek (veverek) bylo docela zajímavý ale u rybníčku ně to tolik nebavilo, orientační CHÚZE aneb POMOC HONÍ NÁS SRNKÝÝÝÝÝÝÝÝÝ (holky byly po....z toho že potkaly srnku... XD ) byla docela v klidu měření stromů s lesnickym náčiním, náš zajímavý 10ti metrový strom v 120ti letým smrkovym lese (do teď mi to vrtá hlavou) ^_^

všichni jsme byli fyzicky (i psychicky) vyždímaní, naštěstí jsme nešli puták jako Adiira na táboře

jdu si vybít vztek na postavách z Černýho příběhu sayonara !

taskete

27. října 2009 v 21:01 | krysa |  deník
Poslední dobou docela mám chuť psát, možná udělám i Černý příběh-7. část, ale moc se mi do toho nechce..... spíš asi začnu psát (nebo kresit) kraviny o svejch šílenejch snech, pocitech a věcech které mě docela vadí na mém životě (považujete za normální že:1. zdá se mi o vodě, tréninku, bolavejch zádech, a o autobusu a lidech který v něm potkávám ? 2. proč se mi zdá že vidím jakési věci v jinim čase (chvilku nevnímam a vidím moment který se stal asi 3 týdny potom :))3. Proč se pořád plantám v minulosti když život jde dál ?

Nechápu. Chci o tom napsat a dostat to tak ven, protože nejsem schopná o tom komukoliv říct POMOC, nechápu to,. Co to zatraceně je ? Občas je mi jako bych umírala, jako kdyby se ze mě pomalu vytrácel život..............

john howe

27. října 2009 v 17:56 | krysa
John Howe


"Ilustrovat díla J.R.R.Tolkiena znamená rozhodovat, co je lepší neilustrovat, co vyžaduje hluboký stín nebo vzdálenost nebo šikmé listopadové světlo. Tolkien je mistrem navozování nálad - jeho popisy jsou katalyzátorem pro čtenáře, jenž k dotvoření obrazu vzývá svůj vlastní panteon hrdinů a démonů. Ilustrovat Tolkiena znamená postavit se tváří v tvář těmto mlhavým jistotám, jež se radikálně liší od čtenáře ke čtenáři.
Ilustrovat Tolkiena znamená opatrně našlapovat, máčet štětce ve stínu a prát je ve světle. Boj a tanec na nemožné pěšince mezi jasným a temným.
S jistým studem musím přiznat, že jsem nejdřív četl Dvě věže a Návrat krále a až pak Společenstvo Prstenu. Myslím, že mi tehdy bylo asi dvanáct (Hobita jsem četl několik let před-tím) a cesta k velké fantastice vedla přes police maloměstské veřejné knihovny.
Tak jsem se do Tolkienova světa vrhl těsně nad Rauroským vodopádem a od té doby pilně plavu."
Tak tímto vyznáním se nám představuje snad nejznámější ilustrátor díla J.R.R.Tolkiena John Howe. Díla Johna Howa se s železnou pravidelností objevují na Tolkienových kalendářích a na plakátech k padesátému výročí vydání Hobita a stému výročí Tolkienova narození. Ilustroval Hobita a trilogii Pán prstenů, také celou sérii Dějiny Středozemě od Christophera Tolkiena.
Jeho ilustrace se objevují všude, kde je něco společného s Tolkienem. Jeho obrazy jsou přesné, dokonale realistické a navozující atmosféru Tolkienova díla. Má měkké přechody mezi tmou a světlem, téměř jakoby celou krajinu vždy zahaloval mlžný opar.
Podle jeho ilustrací dokonce vznikaly i kostýmy do připravovaného filmu Pán prstenů (hlavně čaroděj Gandalf podle obrázku "Gandalf přichází do Hobitína")


1. Narozen :
21. září 1957 ve Vancoveru v Kanadě
2. Školy :

v roce 1975 dokončil střední školu a o rok později nastoupil na Americkou univerzitu poblíž Strasburgu ve Francii, protože chtěl strávit rok v Evropě a naučit se tak něco z francouzštiny. Poté nastoupil na Ecole des Arts Décoratifs, kde zůstal tři roky
3. načež se Přestěhoval se do Švýcarska , pracovat na animáku , ale stal se z něj ilustrátor
4. Mezi autory, kteří jej ovlivnily v raném věku (už v patnácti) patřil také Frank Frazetta, jehož obálky knih si zvětšoval a kopíroval. Když byl ještě ve Strasburgu, objevil tam rodiště ilustrátora Gustava Doré, jehož rytiny Howe zbožňoval, a také objevil Hildebrandtův kalendář na motivy knih J.R.R.Tolkiena a také Tolkienovy vlastní ilustrace. Přestože na Howa nijak zvlášť nezapůsobila muzea ve Francii, Itálii ani ve Španělsku, ukázalo se, že Evropa měla na jeho život velký vliv. Pozdější průzkum Strasburgské katedrály (s vypůjčeným pasem) mu pomohl porozumět středověkému umění a architektuře. Od té doby se naučil milovat stojící kameny, Zelené tváře (Green Faces), Robina Hooda, Terryho Gilliama, Artuše, Merlina, vše, co se týkalo středověku, Rackhama, staré kameny a kořeny, Duby starého druida (Old Man Druid Oaks), Russella Hobana, Gaudiho, Guimarda a mnoho dalších.
5. .
6. Skoro čistě jejich práce je např. : Hobitín , Dno Pytle , Edoras , Minas Tirith a komplet Mordor
7. John Howe přiznal, že to, co ve filmu uvidíme, budou v podstatě jejich vize Středozemě. Dokonale poznáme Dno Pytle či Rohan z prací Alana Leeho a podobně.
8. John Howe přiznal, že ho film ovlivnil už teď. Řekl, že momentálně kreslí dost Froda a prostě se nemůže dostat přes to nekreslit ho jako Elijaha Wooda. Je mu jasné, že dost věcí film natrvalo "zafixoval" do myslí všech lidí co četli knihu a viděli
film ...Howe se podílel spolu s WETA Workshopem na přípravě
zbroje a příšer.Upozornil na knihu Myth & Magic, obsahující z poloviny práce Tolkienovské a z poloviny jiné.
9. citát : Jaká bláhovost děsit se myšlenky, že se vzdáme v jednom okamžiku celého svého života, když se nás nedotýká myšlenka, že se ho vzdáváme ponenáhlu kus za kusem.
10. Nyní žije John Howe se svou ženou Fataneh Jeho nejoblibenejsim a stalým námětem je Tolkienuv svět. Kdyz Peter Jackson tvořil filmovou Středozem, vybral si a pozval dva umělce - Johna Howa a Alana Lee, proto se nedivte, ze vám jsou některé obrazy tak povědomé, ve filmech je cítit obrovský vliv obou umělců. Howe navrhoval především zbraně , brnení plus některé interiéry.a synem v NeuchĹtel ve Švýcarsku, kde také pracuje
11. z webové strámky Johna Howa
John Howe se plete s Alanem Lee...
Dvakrát či třikrát za měsíc mne na ulici někdo zastaví a obvykle pronese "Promiňte, pan Alan Lee?" Obvykle odpovídám "Ne, já jsem ten druhý chlapík." nebo něco podobně inteligentního a výmluvného, ale čím dál víc se tomu divím.
Tím myslím, že si vůbec nejsme podobní - Alanův vous je kratší, mé vlasy delší, já se oblékám jako povaleč, Alan je vždy elegantní, veselý a doslova září šlechetností a laskavostí. Já chodím shrbený a se zamračeným výrazem. Alan má zasněný pohled, já šilhám a vraštím obočí. Alan kráčí pomalu, já pospíchám. Tak jak je to možné?
Tak či onak, rozhodl jsem se něco dělat. Buď si Alan nabarví vlasy na modro či červeno a přibere 50 liber, nebo já začnu odpovídat "Jistě, rád vás potkávám.", načrtnu žalostný obrázek a podepíší se na něj "S láskou Alan." [http://www.john-howe.com/]Kdybyste se chtěli podívat na další obrazy najdete je na :
(v rubrice silmarillion - ilustace)

maličký přehled bohů mého světa

10. října 2009 v 17:03 | krysa
jméno: Felyarne
Bůh lesů a jejich obyvatel xD

jméno : Weressu
bohyně ohně, plamenů , světla a patronka všech nemocných duší ( zlomené srdce, nepochopené slzy bolesti,kletba ničící lásku či přátelství, duší zaniklých v temnotě ..atd.)


jméno:Warunasu
Tajemná bohyně Průvodců, má na starosti zajistit aby všichni Průvodci mohli konat svou práci podle Pravidel a soudit ty kteří Pravidla nedodržují . Není to vlastně bohyně spíš nadřezená bytost, dejme tomu
že vůdkyně a opatrovatelka Průvodců .jméno : threako
Bůh blesku . (to mluví samo za sebe)

jméno :Sarruiko
Bůh smrti, a vládce Temnoty


jméno : Piune
bohyně léčivýh bylin a lékařství atd.

Jméno : Oneruko
Vládne živlu vody , bůh ryb a vodních rstlin.

jméno : Nareko
Bůh živlu vzduchu a patron ptáků

jméno:Linureti
bůh života , stvořitel .

jméno: Gerya
Bohyně země a cest (normálních). Dobrá pomocnice všech kdo ctí přírodní zákony.


je toho málo, navíc svět kterémi vládnou ještě nemá jméno vím že je to blbý , nemáte někdo nějakej návrh ??

úžasnýýýýýý

4. října 2009 v 20:26 | krysa
našla jsem tady :http://ramgad.tolkien.sk
překlady prstenových veršů prostě fajn


Čeština (preklad: Stanislava Pošustová)
Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.


Černá reč (preklad: Jorge Quiñonez, J.R.R. Tolkien)
Gakh Nazgi Golug durub-ûri lata-nût,
Udu takob-ishiz gund-ob Gazat-shakh-ûri,
Krith Shara-ûri matûrz matat dûmpuga,
Ash tug Shakhbûrz-ûr Ulîma-tab-ishi za,
Uzg-Mordor-ishi amal fauthut burgûli.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul
Uzg-Mordor-ishi amal fauthut burgûli.

Quenya (preklad: Maciej Garbowski)
Neldë Cormar Eldaron Aranen nu i vilya,
Otso Heruin Naucoron ondeva mardentassen,
Nertë Firimë Nérin yar i Nuron martyar,
Minë i Morë Herun mormahalmaryassë
Mornórëo Nóressë yassë i Fuini caitar.
Minë Corma turië të ilyë, Minë Corma hirië të,
Minë Corma hostië të ilyë ar mordossë nutië të
Mornórëo Nóressë yassë i Fuini caitar.Sindarsky (preklad: Ryszard Derdziński)
Corf neledh 'nin Ellerain nui venel,
Odo'ni Nauhírath vi rynd gonui în,
Neder'ni Fîr Fírib beraid fíred,
Êr am Morchír bo morn-orchamm dîn
Vi Dor e-Mordor ias i-Ndúath caedar.
Er-chorf a thorthad hain bain, Er-chorf a chired hain,
Er-chorf a thoged hain bain a din fuin an nuded hain
Vi Dor e-Mordor ias i-Ndúath caedar.

J.R.R. Tolkien-životopis

3. října 2009 v 9:52 | krysa
Právě teď jsem dopsala životopis o Tolkienovi, ale já koza jsem ho smazala a nechce se mi to psát znovu proto jsem (ať mě nebe zatratí) zkopírovala životopis z jedné stránky.Moc se omlouvám autorovi :
http://www.ardil-lls.webgarden.cz/ŽIVOTOPIS:

John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v jihoafrickém Bloemfontein, hlavním městě Oranžského svobodného státu a zemřel v Bournemouth v Anglii 2. Září 1973.
Oba rodiče Mabel Suffieldová a Arthur Reuel Tolkien pocházeli z Birminghamu, ale své rodné město opustili, aby začali nový život v Jižní Africe. V roce 1895 vzala Mabel své dva syny Ronalda a Hilary na prázdniny do Anglie, aby poprvé uviděli své prarodiče, kteří žili v Birminghamu na 9 Ashfield Road v Kings Heath. Tam také obdržela telegram, že její manžel - bankovní manager - zemřel. Nyní neměla žádný důvod se vracet do Afriky, a tak se se svými dětmi usadila ve vísce Sarehole (Birmingham) v právě dostavěném domě na 5 Gracewell (r. 1896).
Tolkien často tvrdil, že nejšťastnější roky jeho dětství byly právě ty v Sarehole. Dokonce se říká, že Sarehole byla předlohou pro Kraj, domov hobitů. Jedním z nejúžasnějším míst ve vesnici byl pro oba malé chlapce mlýn v Cole Bank Road, Hall Green (i dnes stále funguje a sám sebe prohlašuje za poslední přeživší vodní mlýn v Birminghamu). Ronald a jeho bratr strávili mnoho hodin jeho zkoumáním a častokrát byli zahnáni mlynářovým synem, kterému přezdívali "Bílý Obr". Pro ně toto byl mlýn rozprostírající se nad River Cole od středověku, přestože vyryté datum stavby je 1768. Když začal mlýn upadat, Tolkien založil fond na jeho záchranu. Nyní funguje jako expozice Birminghamského městského muzea.
Roku 1900 začal Ronald chodit do školy Krále Edwarda, proto bylo pro rodinu nutné se přestěhovat blíže ke spoji do města. Po odchodu ze Sarehole žila rodina krátce na 214 Alcester Road, blízko vesnice Moseley. Kdysi to bývala požární stanice.
Později Tolkien často naříkal nad zásahem civilizace, s jejími kolejnicemi, domy a motorovými auty, na jeho dřívějším domově na venkově. Ale bylo jedno místo, které civilizace minula, záhadný svět močálu Moseley. Toto zázračně uchované útočiště divoké přírody bylo ideální místo pro dětské hry dvou chlapců. Je připomínáno v Tolkienově popisu Starého Lesa (Old Forest), posledního z pravěkých divokých lesů, kde žil Tom Bombadil. Močál je nyní chráněn jako národní rezervace.
Přibližně v době, kdy začal Tolkien chodit do King Edward´s School, Mabel Tolkienová a její sestra May Incledonová se staly katoličkami. To způsobilo mnoho odporu u jejich příbuzných, kteří byli zarytí baptisté. Mabel a její synové začali z jejich domu v Moseley dojíždět na bohoslužby do kostela sv. Anny v Alcester Street. Kostel byl postavený teprve roku 1884, aby nahradil původní kapli Kardinála Newmana. Tolkien zůstal katolíkem po zbytek života.
Z Moseley se vrátili do Kings Heath a žili na 86 Westfield Road. Ale brzo se opět stěhovali do domu na Oliver Road, dnes již zbořeném. Aby ušetřili peníze, Mabel přeložila své dva chlapce na blízkou školu St. Philip´s Grammar School. Přesto Ronald následující rok znovu začal studovat na King Edward´s School, když získal stipendium.
Mabel Tolkienová hledala nový kostel, což ji zavedlo do komunity Kardinála Newmana při Oratoři na Hagley Road. V době jejich příjezdu v 1902 se tento velkolepý kostel stále ještě stavěl. Přátelství farního kněze, Otce Francise Xaviera Morgana, poskytovalo rodině důležitý zdroj síly pro útrapy, které následovaly.
Během pobytu na Oliver Road byla Tolkienova matka diagnostikována jako diabetička, a v roce 1904, během zotavování v soukromí oratoře blízko Rednalu, zemřela. Ronald a Hilary byli posláni k tetě Beatrice Suffieldové, na 25 Stirling Road, pryč z Hagley Road, kde bydleli po čtyři roky.
Hned u rohu v Waterworks Road byla budova, která musela na mladém Tolkienovi zanechat dojem, pozoruhodná 29ti metrová věž známá jako Perrott´s Folly. Byla postavena roku 1758 Johnem Perrottem a je nejzvláštnějším architektonickým prvkem Birminghamu. Blízko ní stojí pozdější Victorianská věž, část Eedgbaston Waterworků, a o této dvojici se říká, že dali námět k Minas Morgul a Minas Tirith, Dvoum věžím po kterých byl pojmenován druhý svazek Pána Prstenů.
Během doby strávené v Birminghamu pomalu pronikalo do mysli budoucího novelisty mnoho dalších nápadů, aby se vynořily o mnoho let později. Tolkien se pravděpodobně inspiroval jménem místní bavlny - Gamgee tissue. Vynálezce byl Birminghamský chirurg, Dr. Joseph Sampson Gamgee, který žil ve městě ve svém domě na Broad Street až do smrti v roce 1880. Tolkien použil jméno Sam Gamgee (Křepelka) v Pánu prstenů pro Frodova věrného společníka a posledního z nositelů Prstenu.
Ronald Tolkien se na chvíli usadil v Duchess Road, kde potkal a zamiloval se do Edith Brattové, která se později stala jeho ženou. Ale Tolkienovi bylo v té době jen 16 a jeho opatrovník Otec Morgan, když objevil jejich milostnou pletku při tajném výletu na kolech, se snažil ukončit jejich vztah. Ronald a jeho bratr nalezli nové bydliště na 4 Highfield Road a Ronald měl zakázáno vidět nebo mluvit s Edith do svých 21 let, ta byla přestěhována do Cheltenhamu.
Toto byla jeho poslední stálá adresa v Birminghamu, poněvadž zde se dověděl, že získal stipendium na Exeter College, Oxford, na studium klasické angličtiny. Odešel na Oxfordskou Universitu v roce 1911. Měl pokoje na koleji v budově, která již neexistuje. Po zkoušce ve druhém ročníku mu bylo doporučeno, aby přestoupil na angličtinu, protože se zajímal o jazyky. Začal studovat angličtinu ve třetím semestru v roce 1913. 1914 začala první světová válka. Tolkien stačil dokončit svá studia a připojil se k Důstojnickému výcvikovému sboru (kurs dokončil 1915). Na počátku roku 1916 byl jmenován signalizačním důstojníkem praporu.
Zatímco Ronal byl v Oxfordu, Edith se stala snoubenkou Warwickshireského farmáře, ale později ho pustila k vodě, když Ronald dosáhnul 21 let v lednu 1913. Bylo to pouze dva týdny před svatbou, když si Ronald dodal kuráže napsat a říct Otci Francisovi, že si bude brát Edith. Otec Francis byl šťastný za oba a navrhl, že svatební ceremonii provede sám v Oratoři, ale nabídka přišla příliš pozdě- svatba už byla zařízena v katolickém kostele ve Warwicku.
Ve středu 22. března 1916 byli po ranní mši oddáni otcem Murphym v římsko-katolickém kostele sv. Mary Neposkvrněné ve Warvicku a strávili líbánky v Clevendonu, Somerset.
Druhého června 1916, nově povolán k Lancashirským střelcům (Lancashiree Fusiliers), obdržel telegram přikazující mu nalodit se do Francie. Připojil se k britské armádě a ve Francii se zúčastnil bitvy u Somme jako druhý nadporučík. Nakonec byl propuštěn poté, co strávil většinu r. 1917 v nemocnici, protože trpěl "zákopovou horečkou" - během této doby začal psát Knihu ztracených pověstí (The Book of Lost Tales).
Po válce získal práci na Oxfordském anglickém slovníku. Nejdříve se přestěhoval na 50 St. Johns Street, ale později se se svou ženou a synem přestěhoval za roh na 1 Alfred Street (nyní Pusey Street). 1920 se přestěhoval do oddělení angličtiny Leedské university. Stal se zde profesorem anglického jazyka (1924), ale 1925 se vrátil do Oxfordu. 1925 byl zvolen Rawlinson a Bosworthským profesorem anglosaštiny. Když se Tolkien přestěhoval zpět do Oxfordu, koupil dům kde žil od roku 1925 do r. 1930. Poté se přestěhoval do vedlejších dveří číslo 20, kde žili 17 let. Tolkien byl oddaný katolík a proto pravidelně chodil na Woodstock Road do kostela sv. Aloysius a sv. Gregora.
Tolkien, C. S. Lewis a ostatní přátele vytvořili skupinu "Inklings". Scházeli se pravidelně a četli si pasáže ze svých současných prací. Jejich nejoblíbenějším místem setkání byla Eagle a Child Pub, známá jako Bird and Baby.
Roku 1945 byl Tolkien zvolen Mertonským profesorem anglického jazyka a literatury, proto odešel na Merton, který měl mnohem radši než Pembroke. Poté bydlel na 5 Manor Road od 1947 do 1950 a od r. 1950 tři roky na Holywell Street. Oba domy patřily Mertonu. 15 let (1953 - 1968) obýval dům na 76 Sandfield Road v Headingtonu. Tolkien zanechal výuky (1959) a 1968 se se svou ženou přestěhovali do Bournemouth. Nakonec se Tolkien, když zemřela jeho žena Edith (1971), odstěhoval zpět na Oxford kde žil v Mertonu, ubytovaný zde na 21 Merton Street.
28. srpna odjel na návštěvu do Bournemouthu. 30. srpna byl s bolestmi převezen do nemocnice, kde zjistli krvácející žaludeční vřed. 1. září došlo k zanícení. Tolkien zemřel 2. září 1973 na dovolené v Bournemouth. Byl zde pohřben se svou ženou na Wolvercote Cementary v severním Oxfordu.